Спорт и ФитнесФудбал

Со силна волја победа: суштината на терминот и значајни резултати

На силна волја победа е ова е ретка појава во различни спортови. За да се постигне со силна волја победа на тимот мора да покажат многу силен карактер и упорност, желбата да се постигне посакуваниот резултат, дојде она што може. Во овие игри многу често се манифестира лидерски квалитети на индивидуалните изведувачи и силата на духот на колективот, како целина.

Со силна волја победа во фудбалот - што е тоа?

Веројатно е далеку од спортски луѓе не можат веднаш да се разбере овој термин. Факт е дека понекогаш тимови треба да се направи волја, моќ за да победи и кога резултатот беше 0: 0. На пример, може да се сети на борбата во вториот круг на Евро 2016 помеѓу Франција и Албанија тимови. До 90-та минута чуваат еднаква на трошок, иако Французите имаат значајна предност. Во застој време, идниот дом на Евро финалисти беа во можност да го постигне два неодговорени цели. Но, ова не е силна волја победа!

Употребата на такви мандат спортски е соодветно само кога победи тимот пропушти првиот. На пример, во пријателскиот натпревар помеѓу репрезентацијата на Романија и Украина пред Евро 2016 Романците се отвори сметка во 22-та минута од натпреварот, но на крајот, украински спортисти освоија 4: 3.

Со силна волја победа во финалето на големи турнири

Најголемата турнир во мал фудбал се:

• Светското првенство;
  • Европското првенство;
  • Европскиот куп;
  • Купот на УЕФА (Лига Европа).

Во историјата на светскиот фудбал, постојат неколку натпревари со силна волја победа која навивачи го паметат со децении и може да се наведе како пример за ликот на образованието на младите спортисти.

Да се потсетиме на Светското првенство во 1930 година, меѓу Аргентина и Уругвај. Се разбира, на учесниците на натпреварот, и на навивачите, кој присуствуваше на финалето, веќе не е жив, но тоа беше првиот сериозен камбек во финалето. Аргентинците во натпреварот од првото отвори резултатот и го освои првото време - 2: 1. Фудбалски навивачи се многу добро свесни дека првиот шампиони беа Уругвај. Во втората половина тие беа три пати погоди портата од неговите ривали и го освои 4: 2.

Финалето на Лигата на шампионите 1998/1999, што се должи на вкупно лоша среќа во првото полуфинале со "Баварија" не се игра "Динамо" Валери Lobanovsky, се сеќавам, веројатно, сите навивачи над 23-25 години. Напред "Баварија" Марио Баслер во 6 минута од слободен удар прекрасен удар удар низ ѕид. Голман "Манчестер Јунајтед", Едвин ван дер Сар не може да парираме на удар. Сер Алекс е многу нападнат во текот на натпреварот, но не можеше да постигне гол на легендарниот Оливер Кан. Раздвојувањето дојде до 90 + 90 + 1 и 3 (на пример, плати за втората половина, времето) кога Оле Гунар Солскјер и Теди Шерингам два пати по јадење агол постигна. Победата на "Обединети" со резултат од 2: 1 засекогаш ќе остане во срцата на љубителите на фудбалот.

Во 2005 година, имаше повеќе тешки силна волја победа. На крајот од Лигата на шампионите се сретнавме, "Милан" и "Ливерпул". Италијанскиот тим во првото полувреме постигна три пати во портите на Британците, не примајќи еден гол. Се чинеше дека тимот на Андриј Шевченко не му дозволи на противникот. Но, она што се случи на теренот од 45 на 60 минути, освен чудо не ќе го именувам. По поразот целосно првата половина на Ливерпул беа во можност да го возвратат ударот и да ја доведе до пенали, која победи.

Советската и руската фудбалска репрезентација

Со силна волја победа на рускиот фудбалски тим, за жал, таму не се толку често. И овој проблем е вкоренето во советско минато. Но, постои светла страница!

На пример, сеќавајќи се одамна заборавени Олимписките игри во 1952 година. Во 1/8 финалето на националниот тим СССР играше со Југославија. По 1 пат нашата yugam изгуби 0: 4. На почетокот на 2. полувреме, резултатот беше 1: 5, но напорите на Всеволод Bobrov и тим Василиј Трофимов Советскиот доби право да ги повторувате го намали резултатот во 89-та минута.

Секако, имаше силна волја победа и рускиот тим. Во 2015 година, Русите спроведе пријателски натпревар со Белорусија. За првпат беше отворен од страна на Русите во 20. минута. Но, тогаш напаѓачот Казан "Рубин" Сергеј Kislyak постигна два гола во портата Игор Акинфеев, но на крајот, играчите на рускиот тим успеа уште три пати да се пробие одбраната на Белорусија. Со силна волја победа е важно во овој случај.

украинскиот тим

Првата победа на волјата на тимот на Украина е фиксна 18 Мај, 1993 година во Вилнус. Литванците го отвори резултатот во 4-та минута, а Украинците го постигна во 18-та и 22-та минута. 25 Мај, 1994 Украина зеде Белорусија. Првото полувреме заврши со резултат 0: 1, но потоа Украинците успеа да постигне 3 гола во второто полувреме. 6. септември 1995 во официјален натпревар, изборот за 1998 година Mundialyu Литванците, исто така, го постигна својот прв дома и го освои 1-ви половина. Овој факт не го спречи Украинците во втората половина да се испрати топката во голот 3 балтичките држави. Една третина силна волја победа над Литванците беше постигнат во Киев Август 13, 1996. Виктор Leonenko израмни во 45-та минута (1: 1), а натпреварот на крајот заврши 5: 2 во корист на Украина.

Спортското обложување

Како што знаете, можете да заработите пари со правење на успешна спортско обложување. Во суштина, играчите се обложуваат на победа на гости или домаќините, исцртување на бројот на постигнати голови. Но постојат и други опции. Што е "силна волја победа" во стапки? Ако мислите дека на натпреварот "Динамо" (Киев) - "Shakhtar" (Донецк) победи Динамо, но првиот резултат рудари слободно да се стави на силна волја победа на Киев. Ако играта е завршена на тој начин, ќе бидете во можност да ги собереш на победа.

Со силна волја победа во фудбал (што е тоа, ќе го разгледаме во статијата) - тоа е секогаш прекрасен и возбудлив спектакл.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.