Спорт и ФитнесАвтомобилизам

Beloglazov Сергеј: биографија и фотографија

Beloglazov Сергеј - познат советски спортист. Двократниот олимписки шампион во борење во слободен стил. Повеќе победник на Светското првенство, Европа и СССР. Носителот на титулата "почесен мајстор на спортот."

Биографија на спортист

Beloglazov Сергеј е роден во Калининград во 1956 година. Моите родители биле обични работници - Алексеј Yakovlevich Starokulov и Антонина Alekseevna Beloglazova. Откако во голем спорт, Сергеј зеде повеќе милозвучни име на мајката.

Борба започна со брат близнак Анатолиј. На 14-годишна возраст. Потоа и двајцата тежат помалку од 30 килограми. Нивниот прв тренер беше Гранит Иванович Toropin. Беа способни и талентирани борци. Единствениот проблем беше дека Сергеј и Анатолиј биле во иста тежина класа. Toropin одлучи да ги распушти. Сергеј беше планирано да се опорави и да се пресели во категоријата на оние кои тежи повеќе од 52 килограми. Анатолиј остана во полесни категорија.

Анатолиј брат

Сергеј Анатолиј брат, исто така, имаше некои успех во борење. Тој стана светски шампион трикратен. Во моментов тој е ментор на младинската екипа на Русија во овој спорт. Таа работи во клуб ЦСКА.

Ја започна својата кариера во клубот на вооружените сили во Калининград, а потоа играше за Киев "Динамо".

Во 1980 година на Олимписките игри во Москва, тој е победник. Во тежина категоријата до 52 килограми во последниот натпревар тој се сретна со полскиот спортист Владислав Stetsik. Го освои јасна предност.

Склон во Киев трансфер

Во 1977 година Beloglazov Сергеј пресели од Калининград во Киев. Наскоро тој почна да се залага за локалните спортски клуб "Динамо".

Во пресрет на високото образование го добил во Државниот педагошки институт Краснодар, а подоцна дипломирал команда школа во Саратов, која го носеше името Feliksa Dzerzhinskogo. Тој се здобил со титула на Министерството за внатрешни работи офицер.

Првиот меѓународен успех

Beloglazov Сергеј по серијата победи во натпреварите на сите унија стана дел од националниот тим на СССР. Првиот голем меѓународен натпревар за него беше на Европското првенство во главниот град на Романија - Букурешт, кој се одржа во април 1979 година.

Beloglazov Сергеј, борец, зборуваше во категоријата до 57 килограми. Во финалето тој се состана со својот романски атлетичар Аурел Неагу. Победата беше за Советскиот спортисти. На Европското првенство Советскиот тим го освоил генералниот пласман. Советскиот спортисти освоија 8 од 10 златни медали. Откако беа втори. Без награди беа само во категоријата до 62 килограми.

Во истата година Beloglazov Сергеј, во чија биографија се тесно поврзани со спортот, за прв пат учествуваше на светското првенство. Натпревари се одржа во главниот град на Калифорнија, Сан Диего.

Во категоријата до 57 килограми, поразен од страна на јапонски спортист Beloglazov Hidzaki Tomiyama. Советскиот репрезентација на Светското првенство во генералниот пласман на медал (и во слободен стил и грчко-римски стил) го освои првото место. Средствата на спортистите на Советскиот Сојуз беа 9 златни, 5 сребрени и два бронзени награди. Само во четири класи тежина, ниту еден од локалните спортисти не се на подиумот.

олимпиското злато

На Олимписките игри во Москва во категоријата до 57 килограми постапил Сергеј Beloglazov. Борење беше еден од најбогатите во дисциплини на проблемот. Севкупно има 10 комплети.

Beloglazov браќа беа непобедлива. Анатолиј победи во својата категорија во финалето со победата на Пол Владислава Stetsika и Сергеј во финалниот натпревар беше повеќе претставник на Демократска Народна Република Хо Ли Пена.

Во принцип офсет Советскиот борачи доби седум од десет медали. Само во категоријата до 48 килограми Сергеј Kornilaev беше трет и го освои златото Италија Клаудио Pollio. И меѓу спортистите со тежина од 74 и 82 килограми истакнати Бугари - Валентин Raichev и Исмаил Abilov.

второто злато

По САД го бојкотираа Олимписките игри во Москва, по Игрите во 1984 година во Лос Анџелес, помина без советски спортисти. Генералниот секретар Chernenko напомене дека тој смета дека е несоодветно да се испрати спортисти на Олимписките игри што се Америка ги крши основните принципи на Олимписките повелба и се врти против Советскиот Сојуз голем антисоветска пропаганда. Затоа, во Советскиот борци XXIII Олимписките игри и не се на прво место во тимот настан отиде на Американците.

Следниот пат кога на Олимписките игри Beloglazov Сергеј чија фотографија беше во сите спортски весници, отиде во 1988 година. Игри се одржаа во Кореја Сеул. Неговиот брат, Анатолиј повеќе не е лидер во својата класа по тежина. Тој беше заменет од страна на Владимир Toguzov, кој го освои бронзениот медал.

Сергеј самоуверено успеа да се квалификува во последниот дуел бореа со иранскиот Аскари Mohammadianom. Убедливата победа и втор олимписки златен медал во предност.

достигнувања

За време на неговата кариера, тој доби многу победи Beloglazov Сергеј. Добитник е на наградите го освоил најважните натпревари во светот. Во прилог на две олимписки златни медали, 6 пати го освои Светското првенство - во САД Сан Диего, македонски Скопје, Едмонтон, Канада, Киев, Будимпешта и двапати повторно во Франција Клермон-Феран.

4 пати го освои Светското првенство во борење во слободен стил во категоријата до 57 килограми. 5 пати победи на Европското првенство - Унгарскиот Букурешт, бугарската Варна и Големо Трново, Jönköping шведски, англиски Манчестер.

Во 1984 година тој го освои серија на меѓународната конкуренција меѓу државите на социјалистичкиот камп, кој се одржа паралелно со Олимписките игри во Лос Анџелес.

тренерска кариера

Заврши со голем спорт, Beloglazov приклучи на тренер во спортската општество "Динамо". По заедно со мајсторот на спортски Дмитриј Mindiashvili и двоен олимписки шампион Иван Yarygin тренер на националниот тим СССР во борење во слободен стил.

Со репрезентацијата тој работел за само две години, а во текот на реструктуирање ја напушти земјата. До 1994 година работел како висок тренер на тимот на САД на Олимписките игри, а потоа уште 4 години подготвува да учествува во големи меѓународни натпревари борачи од Јапонија. Тој се врати во Русија во 1998 година.

Домашна Beloglazov веднаш доби место во националниот тим. Тој стана тренер за мажите тим. Заедно со тимот во 2000 година отиде на Олимписките игри во Сиднеј, Австралија. Во конкуренција исцрпен има само 8 комплети медали. Рускиот тим предводен од Beloglazova рангирана на прво место во тимот настан, освојувајќи четири златни и еден сребрен. Победи Мурад Umahanov Адам сајтови Sagid Murtazaliyev и Дејвид Musulbes. Ние се натпреваруваат изнесува борачи од САД, Иран, Азербејџан и Канада кои имаат еден златен медал.

Во 2003 година Beloglazov се врати да се подготви американски борци. Вториот се врати во Русија се одржа во 2006 година. Овој пат, тој беше доверена подготовката на националниот тим на жените во борење во слободен стил. Во 2009 година тој беше назначен за тренер на Сингапур.

Тој моментално работи во Русија. Тренер на тимот и клубот од Москва регионот во борење во слободен стил во спортот општество на ЦСКА.

Сергеј Beloglazov брак. Тој има четири деца, од кои двајца се од неговиот прв брак.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.