Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Олимписки златни медали: сите за највисоката награда на олимписки спортови

Олимписки медал ... Што спортист не сонуваат за оваа скапоцена награда? Златен медал на Олимписките игри - што посебен Негување шампион на сите времиња. Како инаку, сепак тоа не е само гордост и слава на спортист, но, исто така, глобален комонс. Ова е приказна. љубопитен да знаете што се состои од златен олимписки медал Дали сте? Таа е направена од чисто злато?

Од историјата на Олимписките игри

Интересен е фактот дека на Олимписките игри на антиката победници медали не се доделени. Во античка Грција со оглед на првиот олимписки игри во 776 година пред нашата ера, како победа на атрибути се користи во венци на дивите маслинки, кои беа доделени на шампиони, на последниот ден од натпреварите во храмот на Зевс. Антички грчки писател Аристофан наречен дури и се пошегува за тоа во својата драма "Plutus", која го напиша во 408 година пред Христа. Тој тврдеше дека Зевс е јасно лош Бог, во спротивно тој ќе биде предаден на нивните олимпијци не венец од гранчиња, и злато. Разни материјали награди, вредности станаа награда за победа на Олимпијадата подоцна. Кралот на Endymion, на пример, го даде своето царство на победникот на натпреварот. Сепак, се знае дека само неговите синови учествувале во нив. Во античка Грција, за сите 293 олимписки шампиони беа доделени многу награди, што се плаќаат илјадници златници, но не се презентирани на еден медал.

Појавата на главниот олимписки награди

Одлуката да се користи како награда бројот на освоени медали на Олимписките игри беше направен само во 1894 година. Потоа, две години пред Олимписките игри во Атина, основните правила и принципи на доделување на победниците се регистрирани во првиот олимписки Конгресот. Законски документ на олимпиското движење, развиен во тоа време, беше именуван на Олимписките повелба.

Овој документ е опишан од страна на основниот принцип на доделување олимписки шампиони - тоа беше одлучено да се дистрибуираат на медали на спортисти во зависност од окупираните места. Покрај тоа, кој заврши на третото место, е добитник на бронзен медал за второто место претпоставува медал од сребро (925), и оној кој беше победник, даде сребрениот медал на ист примерок, но покриена со чисто злато. Дијаметарот на медали за да биде околу шеесет милиметри, и дебелина - три. Од тогаш, големината и дури и обликот на медали постојано се менува.

За долго време медалот беше дадена на победникот на конкурсот директно во рацете. И во 1960 година, за време на Олимписките игри во Рим биле фабрикувани тенок синџир изработени од бронза и во прилог на медали. Интересен е фактот дека организаторите, заедно со медали на девојките кои ги спровеле, па дури и еден пар ножици. Па тие одлучија да згрешат на случај, ако има забелешки. Синџирот може да биде брзо отсечени и даде награда директно во рацете на спортист. Но, иновации сите го имал на ум, и од тогаш олимписки медали виси околу вратот победници.

модерен медали

Познато е дека на бронза и сребро во споредба со злато метали ефтин. Затоа, не постои ништо чудно во фактот дека името на бронзени и сребрени олимписки медали доаѓа од материјалот од кој се направени. Бронза - е легура на бакар, цинк и калај, што е бронза легури. Вистинската цена на оваа награда - за $ 10 (во зависност од големината). Сребрен медал 93% се состои од срма и 7% бакар. Цената на сребрениот медал може да варира од 200 до 500 долари.

И она што претставува златен олимписки медал? Таа е направена од чисто злато? Одговорот ќе изгледа очигледно - Да, злато, бидејќи работата Титаник на спортистите треба да се цени, не се чувствувам жал за ова и злато. Но, како што беше потврдено во олимписки повелба во 1894 година, златен медал, исто така, направени од 925 Сребро. Составот на златен медал на Олимписките игри е иста како и составот на сребро. Единственото нешто што ги разликува овие две награди, се однесуваат на златен медал шест грама од чисто злато. Колку чини еден златен медал на Олимписките игри? Нејзината цена - околу 1000-1200 долари.

злато злато

Во историјата на Олимписките игри беше период кога највисоките награди беа направени од чисто злато. Прво медали, направен од 100% на злато беа доделени на шампиони во 1904 година на Олимписките игри во Стокхолм. Спортисти уште две олимписки игри - 1908 и 1912 - доби такви награди како почетокот на идната Победникот беше награден со сребрен медал, покриени со шест грама злато.

беше донесена оваа одлука, најверојатно поради економски причини. А земја која зема спортисти од целиот свет на Олимписките игри, во себе носи огромни трошоци за нејзината организација. Бројот на конкурентите, спорт, а со тоа и бројот на награди се зголеми секој пат, па заштеди во производството на медали - паметен потег. Покрај престижот на Олимписките игри е зголемен, туку затоа што на реалната вредност на медали ја надмина неколку пати поголема од вредноста на нивните составни метали. Сега златниот медал на Олимписките игри - не е само награда за еден спортист е гаранција за продолжение на неговото име, тоа е голема гордост и слава.

Судбината на некои медали

Краток преглед на шампионите тежина примаат медал продавници тоа како Преданија пренесува наследни. Но, постојат моменти кога спортистите одлучи да го продаде медал на аукција.

На пример, дали Марк Велс, член на хокеј тим на САД. Во 1980 година, сите играчи на оваа екипа го освои златниот медал на Олимписките игри. Марк продал на аукција во 2012 година за 310.700 долари. Пари што ги потроши на живот за заштеда на третман.

Но, не сите спортисти успеваат да ги остварат своите награди толку скапи. Ентони Ервин, светски првак во 2000 година во пливање во слободен стил на 50 метри, одлучи пари за нивните златен медал да им даде на жртвите од цунами во Индискиот Океан. Но, тоа успеа да продаде нешто повеќе од 17.100 долари. А Јован Konradz, пливање 1500 метри шампион, 1960 светот слободен стил, го продаде својот медал во 2011 година за 11.250 долари.

Награди во Сочи 2014

Ние веќе разговаравме што претставува златен олимписки медал. Неговиот состав, како и форма се регулира со меѓународното право. Но, дизајнот е во развој на земјата домаќин на Олимписките игри, го координира со Меѓународниот олимписки комитет. Што е златниот медал на 2014 Олимписките игри се одржа во Сочи? Изгледаше како сребро и бронза награди? Многумина, исто така се прашувам како се играат повеќе златни медали на Олимписките игри. Ќе зборуваме за ова подоцна.

Појавата на 2014 Олимписките игри медали

Во развојот на дизајн за највисок спортски награда на Олимписките игри во 2014 година, голем број на луѓе учествуваа. Кои се вклучени во овој процес е и рускиот претседател Владимир Путин. За прв пат е резултат на креаторите на светот беше презентиран 30 Мај, 2013 година.

На предната страна на олимписки медал во 2014 година покажува Олимпискиот симбол - петте прстени, а од друга страна се наоѓа амблемот на конкуренција, како и името на спортот во англискиот јазик. На работ на медали можете да го прочитате името на Олимписките игри. Фото на десната покажува добар, изгледа како оваа награда.

Вкупно трошоци

Бронзени, сребрени и златни медали на Олимписките игри во 2014 година беа направени во накит фабрика "Adamas", една од водечките накит компании во земјата. Високо олимписки награди беа 25 фази на производство. Се проценува дека производството на една иста паричка се потрошени околу 20 часа, толку едноставно, овој процес е тешко да се јавам.

Сите за меѓународни натпревари во 1254 монета беше направен во Сочи. Тоа потрошени за овие три килограми злато, два тони сребро, седумстотини килограми бронза. Добитник е на наградите беше направено повеќе отколку што беше потребно. Според правилата на Меѓународниот олимписки комитет, во случај дека двајца играчи покажуваат истите резултати секогаш треба да биде на располагање во резерва. Неподигнати награди Олимписките игри во 2014 година беа пренесени во музеите на земјата.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.