Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Надежда Scardino: биографија, интересни факти

Во последниве години Белоруски тим Биатлон е различна успешни настапи, редовно освојување медали во различни првенства. Тоа е невозможно да се замисли тим без еминентни Надеж Scardino, за многу години член на првиот тим. На него ќе се каже.

биографија

Спортист Надежда Scardino е роден во Санкт Петербург 1985/03/27 година. Во прилог на нејзиното семејство двајца браќа и четири сестри. Родителите видов иднина скијач на девојката, па јас му го даде на делот од седум години. Многу успех во спортот не постои надеж да се размислува за крај на кариерата, но е изменета на случајот.

Откако во кампот за обука таа тренираше со тимот од Белорусија. Спортисти biathletes нудат Scardino обидете се да се пука. Надевајќи се дека ќе се допаѓа, таа имаше природен талент за тоа. Па таа вклучен во Биатлон. Премногу конкуренција не се дозволува на девојката да се влезе во репрезентацијата на Русија, па спортист со задоволство ја прифати понудата од белоруската Тренер на персоналот и се пресели во Минск.

Од почетокот на оваа остварувањата во првата лига, Надежда Scardino. Биографија на поранешниот скијач од неразделно поврзани со Биатлон.

достигнувања

Првиот голем успех дојде во 2007 година Scardino. Како дел од штафетата тим на жените го освои. 2.011 навивачи се сети спортист со две силни резултати - трето место во фаза на Светското првенство и Светското првенство бронзениот медал во слични раси. Во 2012 година, Надежда Scardino освои првиот индивидуален медал - бронза во спринт, како и второто место на реле.

Тоа стана најуспешниот биатлонец во 2014 година за време на Олимписките година. Спортистка на четири беше на подиумот на Светското првенство, а исто така го освои бронзениот медал на Олимписките игри во Сочи во поединечните трка.

Надежда Scardino, слика која потоа кружи сите медиуми, во 2015 година, продолжува да се тврди дека тоа е неопходен реле борец. На Светското првенство тимот на Белоруски освои сребрени и бронзени медали.

2016 година почна за biathletes до победа на европското првенство што се одржа во Tyumen. Спортист ја напушти ривали шанса десет километри извршување.

Факти за биатлонец

Надежда Scardino постојано во интервју призна дека тој смета дека неговото семејство само две земји - Белорусија и Русија. И покрај тоа, како што е споменато погоре, спортист е роден во северниот дел на главниот град на Русија, таа има повеќе од девет години во корист на тимот на белоруски.

Надежда Scardino, фото каде плуралноста на пати објавени во разни списанија, е признат како еден од најубавите биатлон светот. На листата исто така, доби нејзиниот колега - олимписки шампион и лидер на белорускиот тим Дарја Domracheva.

Потекнува од Санкт Петербург е постојано признат како најдобар снајперист на светот Биатлон. Таа дури и постави рекорд, никогаш не промашил во 17 трки. Наспроти позадината на овие резултати е тешко да се поверува дека еден спортист пред страдаат од болести на окото - астигматизам. Потоа тркач подложен на операција, но не постои гаранција дека болеста нема да се врати повторно.

Желби и интереси

Надежда Scardino - многу разноврсна девојка. Биатлонец уживаат во активности на отворено: Различни патеки за пешачење, одбојка и качување по карпи.

Тој претпочита да зборува во почетокот на маса и реле трки. Неодамнешните работа од нејзината особено добро, поради карактерот на спортист - тим борец. Посигурни пукање од стоечка позиција.

Најнезаборавните трка Scardino рече на почетокот на Светското јуниорско првенство во 2005 година. Потоа, таа беше во можност да се дојде до крајната несогласувањата со удобна предност како што се случи со знаме завршница.

Вести biathletes Надежда советува да се погледне само напред и никогаш нема да се погледне назад. За неа тоа беше симбол на верата.