Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Олимпијада 1994: Игри, кога рускиот хокеј тим не освои ниту едно пратеничко место

Олимписките игри во Лилехамер во 1994 година беше на XVII по ред. На него присуствуваа околу 1 737 спортисти кои доаѓаат од 67 земји. Тоа е игра 61 комплети медали во 12 спортови. Треба да се напомене дека на Олимписките игри во 1994 година беше организирана две години по донесувањето на последната штафета. Ова беше направено со цел да се одгледуваат зимските и летните олимписки игри во времето.

Тим деби на поранешниот СССР

За прв пат спортистите од распадна Советскиот Сојуз дејствува како посебен тим. Може да се каже дека тоа е нивниот деби. Но, вреди да се напомене дека, во исто одлични резултати се прикажани на рускиот тим. Таа успеа да освои голем број на златни медали - 11 парчиња. Како резултат на тоа, Русија го освои првото место во тимот настан. Вкупниот број на добиените медали тим загуби само домаќин на Олимписките игри Норвежаните - доделува јазот беше 3, 26 за да се 23.

Речиси сите злато одземени и Русите во уметничко лизгање. Во сингл во машка лизгање - Алексеј Urmanov, Евгениј Platov и Оксана Grischuk - конкуренција меѓу паровите танцување. Тоа е исто така вреди да се напомене вниманието на уште два натпревара на победниците, а тоа Екатерина Gordeeva со Сергеј Grinkov. Жените освои од страна на претставник на Советскиот училиште, учи уметничко лизгање - и тоа Оксана Бајул, украински.

Бијатлон и крос-кантри скијање

Олимписките игри 1994 година беше запаметен biathletes одлични перформанси. вештина рускиот тим блескаше, особено Сергеј Chepikov, кој успеа да победи на спринтот. Батон победи и тимот на жените и мажите доби сребро, давајќи им можност на прво место Германците. 1994 Олимписките игри даде злато и Сергеј Тарасов за успешно поминува трката од 20 километри.

Треба да се напомене дека добро докажан и ски женски тим. Како резултат на Олимписките игри стана трикратен шампион Љубов Yegorova - таа успеа да победи на трката на пет километри од класичен замав, како и на 15 километри Gundersen систем. Меѓу луѓето во овој спорт совршено се покажа Роден Deli од Норвешка, кој доби сребрен и два златни. 1994 Олимписките игри се сети спортисти од Узбекистан, бидејќи за прв пат тие го златниот медал.

Бројот на медали и награди

Она што започна како резултат на учесниците на Олимпијадата 1994 година? Русија водеше медал пласман (по број на златни медали). Во принцип, на прво место е Норвешка. На трето место со разлика од два медали е Германија. Следна дојде Италија, САД, Јужна Кореја, итн На последното место е Австралија - .. Таа доби само два бронзени медали.

Треба да се напомене внимание на Финска - од листата на рејтинг, или попрво неговата долниот дел, тоа изгледа како повеќето достоен, бидејќи спортистите успеа да освои пет бронзени медали и една сребрена. Над нив, само Белорусија е достоен за тоа, а тоа е затоа што тие освоија две сребрени.

Хокеј на Олимписките игри во 1994 година

Вреди да се напомене дека тимовите на земјите како Чешка, Русија и Словачка на Олимписките игри, кои годинава беше деби. Рускиот хокеј играчи во оваа категорија, за жал, остана без медал. Во полуфиналето, спортистите не се во можност да се заобиколат на Швеѓаните. Во игра за третото место Русите даде Финците, губење на тим со катастрофален резултат - 4: 0.

Треба да се напомене дека хокеј игра која ќе се памети долго време. За прв пат во историјата на Олимписките игри претходно се одржа на финалниот натпревар со Шведска, Канада заклучи серијата престрелки. Фактот дека повеќе од една минута пред крајот на спортистите игра од Шведска успеа да изедначи. Бидејќи ние се доделени серија на пенали. Тие Швеѓаните покажа севкупното неговата вештина. Така, за прв пат речиси 75 години за учество во тимот на Игри на Шведска го освои златото. Рускиот тим е исто така прв пат во историјата на советската хокеј остана без медал.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.