Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Руската биатлонец Олга Viluhina: биографија, достигнувања, фотографии

Ова уште е многу млад, но веќе истакнат спортист својата прва значајна победа во меѓународната конкуренција го освои во 2006 година на Светското првенство. Таа учествуваше во помлади натпревари кога имала само 14 години. Олга Viluhina тогаш не победи само во спринтот, но доби уште две медали: во штафета - сребро во извршување - бронза.

биографија

Олга е родена во 1988 година во Башкортостан (Mezhyhirya), на 22 март. Нејзините родители: татко - ГВ Viluhina, на едно време работел како градежен инженер, мајка - OV Viluhina, операторот на локалните котел куќа.

Првично, Олга Viluhina работел во спортско училиште скијање. Нејзините родители донесени таму. Меѓутоа, во овој вид на една девојка не е сè отиде, и таа беше побарано да Биатлон. Ова беше значаен настан во почетокот Оли кариера.

Во средно училиште, таа беше добар ученик, се чита многу од детството. Таа има омилен автор Паоло Koelo романот "Единаесет минути".

Олга Viluhina: фото, прва победа

Олга постојан тренер - Валери Иванов, сега - на невенчан сопруг.

Како што е наведено погоре, првата значајна победа за спортистите беше на Светското јуниорско првенство во биатлон во 2006 година, што се одржа во САД (на Presque Isle). Таму не само индивидуалните трка беше местото каде што таа го зазеде 26 место. Во овие натпревари, таа се бореше со високи спортисти на меѓународно ниво. Треба да се напомене дека во времето Viluhina биатлон само 2 години.

Следните сериозна конкуренција за неа беа во Martello, каде што беше, исто така, на Светското првенство во биатлон. Но, тука таа не беше во можност да го повтори неговите претходни резултат и освои сребрен медал (второ место) во трката на реле.

Најуспешните во спортската кариера на талентирани спортисти е на Европското првенство, што се одржува во градот Уфа (2009). Потоа Олга Viluhina стана четири пати европски шампион меѓу младите спортисти. Овие помлади натпревари таа беше во можност да се искачи на подиумот во сите 4 фази на конкуренцијата, завршувајќи на 1-во место.

Сплендид успеси не помина незабележано од страна на претставниците на националниот тим на земјата. Таа беше поканет да учествува во натпревари во Ханти-Mansiysk (чекор Куп). Така, тоа беше на листата на шест најдобри спортисти и се пресели во тимот на рускиот тим.

понатамошен напредок

Во рускиот тим за прв пат таа отиде во Oberhov на надоместоците за обука, каде што тој неочекувано се разболел. Во овој поглед, тоа не учествувал во секоја трка првенство, па дури и прескокнете некои фази на Купот на IBU. Во сезоната 2010/2011 Олга повторно учествуваа во првата фаза од Светското првенство, а потоа нејзиното здравје повторно не успеа.

По болеста Viluhina двапати победи на водечките место во спринт, што се одржа во Италија и Шведска. Но, на IBU Куп Олга Viluhina остана без награда место поради смешна надзор, негрижа. Таа заборавила да го носат неговиот број, и додека трча по него, спортист започна со кука и беше одложено за 40 секунди. Токму тоа време, а тоа одвојување од победникот на конкурсот.

Сезона во периодот 2011-2012 година. Тој донесе спортист успех. Во Hochfilzen, таа го освои со тимот во мешана штафета и го освои бронзениот медал во трката во Ruhpolding.

Во 2013 година, во биатлон на Светското првенство Олга Viluhina се искачи на 2-ро место.

Олимпијада "Сочи-2014"

Олимписките игри во Сочи - првите Олимписки игри за 25-годишниот спортист. Во овој поглед, никој навистина не ги исполни очекувањата. Сепак, тоа изненади многумина, кога трката 7,5 километри го освои сребро на Олимпијадата.

Таа се чувствува прилично сигурни и се обиде својата најдобро да се родот наслов словачки олимписки шампион Анастасија Kuzmina. Viluhina, се пука добро, губејќи само Kuzmina брзина.

Способни Олга Viluhina крајот постојано издигнат на пиедесталот по тим штафета победи на трката (и женски и мешани). Со право е редовен на топ 10 најдобри руски спортисти. Сепак, пред индивидуални награди највисок стандард тоа се уште не се постигне. Тоа, сепак, е да дојде.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.