Вести и општествоПознати личности

Eddi Irvayn: Кариера и фотографии

Едмунд Ирвин - ова е Ирец, кој е познат во целиот свет како одличен тркач "Формула 1".

биографија

Роден Едмунд Ирвин, позната во светот како Eddi Irvayn, десеттиот во ноември 1965 година. Неговото родно место е Ирска, поточно нејзиниот северен дел, каде KONLIGA градот. Во моментов, Британскиот возач тркачки автомобил живее во ирскиот град Даблин.

Дури и во детството Eddi Irvayn почна да се вклучат во моторни трки, и секогаш бил неговиот идол Dzheyms Hanta, со кого подоцна ќе се сретнат во лице.

трки во кариерата

Неговата кариера во моторни трки Eddi Irvayn почна многу рано. Така, на возраст од осумнаесет, тој почнал да учествуваат во турнеи автомобил трки, што се одржа во неговиот град.

И само тогаш, со почеток во 1988 година, тој станува учесник во автомобил трки "Формула 3", и само тогаш, во 1989 година, Eddi Irvayn и ја прифати поканата станува странка "Јордан" команда. Ова му овозможува да учествуваат во "Формула 3000". Заедно со тимот го има во овој турнир беше во можност да се земе на третото место.

Член на командата "Јордан"

Во 1993 година, Eddi Irvayn веќе беше во "Формула 1". Светското првенство се одржа во Јапонија, и тој беше првиот за младите тркач. Потоа имаше своето деби во командата "Јордан". Но, имаше скандал, кој дури и се приклучи во кавгата. Ова се случи поради фактот дека во текот на трката имаше некои недоразбирања. Сепак, младиот човек беше во можност да се шестото место во првата трка за него.

До 1996 година, Еди продолжи да игра за тимот, "Јордан". И со секоја трка штом резултатите беа подобри. Постепено се менува и стилот на возење, кој е само на почетокот го спречи постојано доведува до скандали. Трка стил на возење автомобил стана господар, стабилна, професионална самодоверба.

За шест години, 1993-1999, тој учествуваше во сите првенства, секогаш се подобри вашиот резултат. И најуспешните точка во неговата кариера со тимот, "Јордан" е резултат на трката за Големата награда, која се одржа во Канада во 1995 година.

скандалозна репутација

Првата јавна скандал се случи со Еди уште на самиот почеток на неговата кариера, кога тој стана учесник во "Јордан" тим трката "Формула 1". Eddi Irvayn, слика на која е претставен во статијата, се бори за првото место со познатиот пилот Дејмон Хил. Одеше полека, и Еди лесно може да го стигне. Но, тогаш на целиот круг успеа да го претекне Аиртон Сена, кој во тоа време беше во водство. Но, овој маневар тој лишени млади и уште неискусни неговата тркач можност за подобрување на позицијата.

Irvayn Eddi одлучи да одржи контра напад и успешно ја престигна водечкиот противник. А продолжи повторно по борбата против непријателот, кој беше бавен, без зголемување на брзината. Сена, но поради некоја причина одлучиле дека младиот возач на тркачки автомобил намерно замеша со тоа, и по завршувањето на трката одлучи да се справи со неа. Така започна големиот скандал, кој постепено се претвори во тепачка. Сепак, во оваа своето деби трката "Формула 1" Еди постигна многу поени, што му овозможило да се шестото место.

Втор скандал се случи со Eddi Irvaynom, чија кариера има развиено успешно во трката за Големата награда, која се одржа во Бразил. Во 1994 година, тој стана не само учесник, туку и на сторителите на таа несреќа, која дојде само три тркачки автомобили. За таква повреда не му било дозволено да учествуваат во една трка.

тим на Јордан, за кои тој беше, се обидел да поднесе протест. Но и за фактот дека тие се одлучиле да ја преиспита одлуката на саемот, за млад возач ја зголеми казната, и тоа е веќе дисквалификувани да учествуваат во три трки.

Нов скандал се случи во 1996 година, кога за време на доделувањето на Ирвин, кој е на третото место во трката за Големата награда, што се одржа во Австралија, беше објавен знаме на Ирска, и во кредити за телевизиска програма беше емитувана во Велика Британија знаме.

Член на тимот на "Ферари"

Во 1996 година, екипата на "Ферари" е целосно обновен структура, а Ирвин среќа: тој се наоѓа во новиот дел на овој легендарен тркачки тим. Неговиот партнер стана познат тркач Михаел Шумахер. Но договорот беше договорено дека придобивките од погоди Шумахер и Ирвин беше само втор пилот. Според договорот, за млад возач мораше да се усогласат со сите услови за победата на неговиот тимски колега: одврати ривали и да го прескокнете ако е потребно.

На врвот на својата тркачка кариера во тимот на "Ферари" до Eddi Irvayn во 1999 година во Канада, каде што тој беше во прв само победи надвор од патеката. Но, млади и мотивирани возачот не само што се врати на патеката, но, исто така, обновена во позиција во која што беше порано. И победи.

По овој прекрасен успех имаше две трки во кои Еди е исто така јасно се разликуваат и победи. После тоа Eddi Irvayn беше во можност да ја преземе водечката улога на светското првенство. Но, победата беше нарушен од страна на фактот дека ги влоши односите со лидерите на тимот, во кои учествувал. Сето ова доведе до фактот дека тој загуби во поени и загуби на противникот. Но, тој беше прогласен за вице-шампион и го освои второто место на подиумот на чест.

Член на тимот на "Јагуар"

Додека се 'уште во тимот на "Ферари", за учество во трката за Големата награда на Канада, еден млад и успешен тркач потпиша договор со командата "Јагуар". Но, по првите неколку трки Еди разочарани кои склучиле договор за тригодишен договор. На една техника, која беше дадена на него, беше тешко се вклопуваат за трки, па да победи нив немаат ни најмала шанса.

И покрај работата на животната средина, Ирвин беше во можност да се дојде до третата, а тоа беше неколку пати. И дека тоа е најдобриот резултат за тимот за многу години од своето постоење, бидејќи остатокот од возачите, кои, исто така, потпиша договор со тимот, не може да се добие дури и во првите шест.

Во 2001 година, во трката за Големата награда, која се одржа во Белгија, Еди одеднаш соочени со Лучијано Burti, кој некогаш бил неговиот партнер. Противникот беше сериозно повреден и веднаш ја изгубил свеста. самиот Еди режија своето спасение, па дури и избрани остатоци. Ова помогна да се спаси животот на Burti.

Во 2002 година, договорот со тимот беше завршена, а Еди реши да се врати во "Jorden", но тие одбрале да пилот, кој исто така може да се плати за нивното учество. И Ирвин е подготвена да учествува во овој тим за слободни.

Eddi Irvayn: личниот живот и биографија

Еди и неговата сопруга се состанаа во 1988 година, кога беше уште во "Формула 3". Својот избран име е Марија Драмонд. Со неговата сопруга, и покрај силната љубов и почит, Еди живее одделно. Тој верува дека толку долго како што може да се задржи интересот во едни со други и добри односи.

Секогаш е интересно да се љубители на личниот живот тркачки возач, како што Eddi Irvayna. Децата на возач таму. Ќерка Зое што за него е најголемо богатство во животот, иако знаеме дека никогаш не се потребни пари познатиот возач на тркачки автомобил.