Спорт и ФитнесФудбал

ЕВРО-1960: резултати

Идејата да се одржи турнир помеѓу европските тимови се појави во 1927 година. Во тоа време, тоа не успеа. По 30 години, УЕФА се врати на оваа идеја и го создаде Европското првенство или Купот на Анри Делонеј. Првиот митинг се одржа во 1960 година. Конечниот дел беше однесен од Франција.

Регулатива

Не сите европски тимови ја поддржаа идејата за одржување на EURO-1960. Од учеството на турнирот, 13 од 30 земји одбија. Меѓу нив можеме да ги споменеме Италија, Англија, Германија, Белгија и Шведска. Фудбалските федерации веруваа дека нерешењето на Купот ги спречи играчите да се опоравуваат по сезоната.

Други 17 земји, членови на УЕФА, учествуваа во нерешено 1/8 и 1/4 финале. Се случи на почетокот на јуни 1958 година. 14 тимови, вклучувајќи го и СССР, започнаа со настапи во 1/8. Ирска и Чехословачка спроведоа класификациски дуел.

Во 1/8 и 1/4 финални натпревари беа одиграни: дома и на патот. Полу-финалето и финалето на ЕВРО-1960 се одржа во Франција, додека Анри Делон беше претседател на Француската фудбалска федерација.

Започнете

За време на натпреварот EURO-1960 немаше строго регулиран календар - раководството на тимовите самостојно се согласи за местото и времето на настанот. Квалификациските натпревари, кои теоретски треба да се одржат на прво место, се одржаа само на 5 април и 10 мај 1959 година. Првиот натпревар од куќата ја освои Ирска со резултат 2: 0. Реципрочната игра се одржа во Братислава, Чесите успеаја да постигнат четири неодговорени гола и поминаа.

Дебитантската игра EURO-1960 се одржа на 28 септември 1958 година. Состанокот СССР-Унгарија беше прв во историјата на Европскиот куп. Натпреварот се одржа на стадионот "Лужники".

1/8 финале

ЕВРО-1960 во фудбал Русија (тимот на СССР) започна со домашен меч против Унгарците. На дуелот дојдоа 100.000 обожаватели. Првиот гол во натпреварот (и историјата на Европското првенство) беше постигнат во четвртата минута од страна на советскиот фудбалер Анатолиј Илин. На Евро-1960 во фудбал СССР стана прва во сè. Вјачеслав Метревели наскоро го зголеми резултатот, а Валентин Иванов го направи резултатот катастрофален. Унгарците можеа да одговорат само на една топка во 84. минута.

Повратниот натпревар се одржа една година подоцна - 27 септември 1959 година. Повторно, среќата застана на страната на советскиот тим. Минимално поразувајќи ги Унгарците, СССР замина во четвртфиналето.

Во вториот пар, француските и Грците се согласија. Првиот натпревар се одржа во Франција. Пополни со "Парк де Пренс" виде осум гола, со седум од нив постигна од домашниот тим. Повратниот меч заврши со резултат 1: 1.

Првиот натпревар помеѓу Романија и Турција се одржа во Букурешт. Руманците се покажаа посилни, постигнаа три неодговорени цели. 26 април 1959 година во Истанбул беше реципрочен состанок. Турција победи со 2: 0, но тоа не беше доволно. Романскиот тим замина во четвртфиналето.

Норвешка-Австрија пар го одигра првиот натпревар во Осло. Со минимален резултат, беше можно да се поразат Австријците. Состанокот за враќање се одржа во Виена и заврши со резултат: 5: 2 во корист на Австрија.

Југославија и Бугарија се состанаа во 1/8 финалето на Евро-1960 во фудбал. Омилен во пар беше очигледен. Првиот натпревар го освои националниот тим на Југославија со резултат: 2: 0. Вториот заврши со нерешено (1: 1).

Интересен пар во еврото во 1960 година беше ГДР-Португалија. Првиот натпревар се одржа во Берлин, каде што домаќините загубија (2: 2). На гостинскиот состанок во Португалија, Германците постигнаа два пати, но победата остана за домаќините (3: 2).

Исходот на пар Шпанија-Полска беше прилично очигледен. Во посета на Шпанците победи (4: 2). Куќите освоија 3: 0 и заминаа во четвртфиналето.

Во финалето, Данска играше со победникот во квалификацискиот круг - Чехословачка. Во Копенхаген, победникот не можеше да се идентификува (2: 2). Дома, Чесите ги победија Данците (5: 1).

1/4 финале

Најочекуваниот натпревар беше СССР-Шпанија. Однапред, победникот беше тешко да се предвиди. Но навивачите не беа предодредени да видат возбудливи конфронтации. Причината беше политичките односи меѓу двете земји, кои во тие години беа затегнати. Шпанија одби да го посети СССР, нудејќи да одржи натпревари на неутрална територија. УЕФА одговори со одбивање, казнување на тимот и назначување на дисквалификација. Така, СССР отиде во полуфиналето на ЕВРО-1960.

Франција во пар отиде во Австрија. Французите ги освоија двата натпревари. Првиот заврши со резултат: 5: 2, вториот - 2: 4.

Португалија се противи Југославија. Првиот натпревар на португалскиот имаше тешко време со освојување со резултат: 2: 1. Повратниот состанок, што се одржа во Белград, заврши со поразот на Португалија (5: 1).

Во последната двојка се сретнаа Романија и Чехословачка. Чесите во омилениот фаворит освоија две натпревари - (0: 2) и (3: 0).

Полуфинале

На крајот на мај 1960 година се одржа цртежот на полуфиналето. Во противниците на СССР отиде во Чехословачка. Франција играше со Југославија.

Натпреварот со учество на советската репрезентација се одржа во арената "Велодром". Без многу напор, домашните играчи ги поразија Чесите. Првиот гол го постигна Иванов, во второто полувреме, тој двојно го зголеми резултатот, а Виктор понеделник стави крај на натпреварот.

Во вториот натпревар, Франција се сметаше за омилена, и покрај отсуството на неколку клучни играчи. Југословените водеа со 1-0, но потоа промашија. Французите добија превласт во играта и веќе во 53-тата минута беа 1: 4. На 55. минута гостите го постигнаа второто, но ова очигледно не беше доволно. И тогаш се случи неверојатно. Помеѓу 75-тата и 79-тата минута Југословените беа забележани три пати и стигнаа до финалето.

Натпревар за третото место

Фрустриран од загубата на Франција, многу колебливо го одржа финалниот меч против Чесите. Незадоволните навивачи го поздравуваа својот тим за секоја грешка. Резултатот беше победата на Чехословачка со резултат: 2: 0.

Финале

Составот СССР-Југославија се одржа на влажно поле, на дожд. Во принцип, играта беше еднаква. Во почетокот, Југословените изгледаа подобро. На 43. минута Галич го предводеше тимот напред. Советските играчи беа во можност да одговорат во 49-тата минута. Втората половина се одржа под напад на СССР. Не можеше да се идентификува победникот во главното време. Само во 113.минута Виктор понеделник го постигна вториот гол. Тимот на ЕВРО-1960 на СССР победи, благодарение на упорноста на фудбалерите и придружната среќа.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.