Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Раиса Петровна Smetanina - гордоста на скијање

Раиса Петровна Smetanina - Советскиот скијач, олимпискиот шампион петкратен. Повтори шампион на СССР и во светот. Добитник е на повеќе од 20 медали на различни растојанија. Во 1993 година во Париз, таа ја доби наградата "фер игра" за достоен пример за спортски кариера.

детството

Раиса Петровна Smetanina (види слика. Подолу) е роден во селото Mohcha (Коми) во 1952 година. Родителите иден шампион сточари беа наследна.

Девојката веднаш прилагодени на живот и падна во љубов со целото мое срце тундра, воздушната и огромни отворени простори, спокојство, сини езера ... каде го поврати независноста, мирот на умот, способност да се ослободи од осаменоста - скијач вечен сопатник во борбата за далечината.

Smets семејство се состои од пет браќа: Иван, Илија, Генадиј Fedorov, Владимир - и две сестри Олга и Рајот. Од раното детство, тие учеа како да скија во тундра, кој беше главното средство за транспорт. Скијање изречени, и дојде време кога тие паднаа во рацете на Раиса.

Северната Територија живееле активен спортски живот. Двајца директори на локалните училишта беа големи љубители на трки на скии и редовно се организираат настани за деца, како и снимањето на овој филм. За време на викендите, тие редовно го посетува друг и разменуваат совети, во потрага по нови методи за обука. Нивниот ентузијазам тие беа во можност да го осветли не само на децата на училиште, но, исто така, деца од целиот регион.

Првиот натпревари и образование

За прв пат Рајс го освои Печора во јуниорски шампионат на републиката. Таа го освои второто место. По училиште Smetanina Раиса Петровна пресели во Сиктивкар за прием во Академијата на наставниците. Таму се запознала со нејзиниот прв тренер - Germanom Haritonovym - и почна сериозно да се вклучат во скијање. По дипломирањето на колеџ во 1970 година, Раиса зеде спортски општество "Жетва" како член на националниот тим.

почетокот на кариерата

Во 1971 година Раиса Петровна Smetanina вклучени тренер на Советскиот Сојуз во листата на кандидати за учество на Олимписките игри.

Најтешки за спортист беше во 1972 година, кога, со цел да се научат сите трикови на скијање, кои работат за носат. својот тренер беше Виктор Иванов, и се грижеше за жена Галина Кулаков. Поради ова, Раиса покажа добри резултати, завршувајќи во националниот шампионат трето место (5 и 10 км.).

првото злато

1974 година донесе првиот спортист златен медал. Раиса Петровна Smetanina што ја освои во штафета тим на Светското првенство во Фалун. На Олимписките игри во Инсбрук во Советскиот национален тим беше непријатност. Галина Кулаков не може да го води тимот за здравствени причини. Неговото место беше донесена од страна Smetanin.

Пет километри оддалеченост млади скијач беше брилијантен, но ја загуби злато Елен тек, давајќи и 'само една секунда. Рајс се одржа во работата на тренерот на грешки и разви стратегија за следната трка. Тоа вроди со плод, и Smetanin успеа да се заобиколат сите конкуренти на десет трката. Резултат Олимпијада - два златни и еден сребрен медал.

нови победи

На Олимписките игри во 1980 година Smetanina Раиса Петровна влезе во историјата на скијањето како прв тркач, два пати го освои подиумот во поединечна конкуренција. На спортист на Светското првенство во 1982 година го освои златниот медал на растојание од 20 километри, со што стана само Советскиот скијач, кој стапи на шест најдобри.

Четиринаесеттата Олимписките игри, исто така, крунисани со успех за Раиса. Таа освои два сребрени медали (10 и 20 км.). А на Светското првенство во 1985 година донесе во својата ризница на злато (штафета).

1988 Олимпијадата година, исто така, може да се смета за успешна. Во десет трка Раиса го освои сребрениот медал, а дваесетина километри освои бронза. Потоа успеа да се земе на подиумот и со другите наши скијачи - на остроумноста и Тихонов.

размена на искуства

Признавајќи дека спортска кариера ли крај, Раиса Петровна Smetanina грижи за младите спортисти од тимот. Таа зеде одгледување на нова генерација на руски скијачи. Раиса со пример покажа девојки со што издржливост и напорна работа е потребно за да се постигне своите цели. Познатиот скијач постојано барајќи од нив да брзо како во обуката и во натпревари.

Последна победа

Во 1992 година Smetanin Раиса Петровна, во чија биографија беше претставен во овој труд отиде во Зимските олимписки игри во Албертвил. Четириесетгодишниот спортист се појави на ски патека број два. А десет таа трка го освои четвртото место, а во штафета го освои златото.

Ова беше последен медал во Раиса Петровна кариера. Таа стана симболичен и скап награда. Сега голем тркач може да се пензионира и да помине диригентската палка на млади и перспективни скијач. Во тоа време тоа беше LOA, Vyalbe и Егорова, кој побегна со Раиса Петровна на Олимписките игри. Во интервјуата, девојките секогаш велеше дека Smetanin има направено огромен придонес во крос-кантри скијање, како и бројни победничкиот тим - тоа е само нејзиниот заслуги.

За спортските достигнувања Раиса Петровна раководството на република Коми ја даде убава куќа.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.