Спорт и ФитнесОтворен Спорт

"Формула 1": Унгарското ГП

Како кралица на атлетиката признати спорт и трки, "Формула 1" се сметаат за врвни автомобилски конкуренцијата. Од страна изгледа многу убаво: вселенска трка автомобили дербито во прекомерен стапка на патеката, толпата на навивачите, шармантни девојки во куси здолништа со знамето и шампањ спреј на трите најсилни страна на ФИА. Но, за да се влезе во овој прекрасен свет не е лесно - многу пилоти во текот на годините кои работат во конкурентна средина, за да може да настапи на сцената на најдобрите на тркачки серии.

"Кралот формула"

На ниво на Формула Еден Светското првенство е елита мотоспортот. Во своите натпревари се најбрз тркачки автомобили се користат во развојот кои се вклучени во големи производители - Мерцедес, Ферари, Мекларен, Рено, Форд, Хонда. Најсилните тимови кои дејствуваат во шампионатот, "Формула 1", има буџет од неколку стотици милиони долари. Најпопуларните "кралски раса" беа во Европа и Јужна Америка.

Географија на Формула е многу широк - 21 трка на сите континенти на светот освен Африка и Антарктикот се одржа во 2016 година. Се восхитувам на вештината на пилотот можел фановите од земји како што се Австралија, Бахреин, Кина, Русија, Шпанија, Монако, Канада, Азербејџан, Австрија, Велика Британија, Унгарија, Германија, Белгија, Италија, Сингапур, Малезија, Јапонија, САД, Мексико, Бразил и Обединетите Арапски Емирати.

"Формула-1": Унгарското ГП

За прв пат оваа земја има преземено виртуози тркачки тим Мерцедес, Алфа Ромео, Maserati и Auto Union 21 јуни, 1936. Тогаш Натпреварот се одржа во срцето на Будимпешта на должината на патеката на само 3,1 милји. етапниот победник беше италијански Tazio Нуволари, кој играше за Alfa Romeo.

Следниот пат кога најсилните пилоти на светот веќе пристигнаа во социјалистичката држава само по педесет години. На натпреварот во близина на главниот град е изграден Хунгароринг коло. Од тогаш, на Унгарското ГП секоја година се вклучени во календарот, "Формула 1".

Со цел да се оди до финишот, учесниците треба да се оди 70 пати околу кругот, чија должина е еднаква на 4381 метар. Вкупната должина на трката е 306 663 км.

Фановите на брзо возење е често критикуван патеката поради неговата недоволна ширина и бавно премази кои не дозволуваат да се надмине брзината и да се избегне ривали. Затоа, борбата за победа во фазата започнува долго пред почетокот на трката - со квалификации. заземаат само поволна позиција, со користење на тактиката на пит-стоп и покажува одлични вештини пилотирање, можете да победи на овој тежок пат.

Сепак, секое правило има исклучоци - да се побие стереотипи успеа две Aces: 1989 триумф Унгарското ГП беше окупаторската 12-то место во мрежата возач на Ферари, Британецот Naydzhel Mensell, а во 2006 година - неговиот сонародник Dzhenson Батон од Хонда, почна трката 14 во неповолни временски услови.

Херои на унгарскиот фаза

Еден прекрасен град кој се наоѓа на брегот на Дунав, се сеќава на славни имиња на освојувачите на Хунгароринг. Со текот на годините, победникот е претставниците на Италија (Tazio Нуволари), Бразил (Нелсон Пике, Аиртон Сена, Рубенс Баричело), Велика Британија (Naydzhell Mensell, Дејмон Хил, Dzhenson Батон, Луис Хамилтон), Германија (Михаел Шумахер, Себастијан Фетел), Канада ( Zhak Vilnov), Финска (Мика Хакинен, Кими Раиконен, Хеики Ковалаинен), Шпанија (Алонсо), Австралија (Марк Вебер, Даниел Рикардо) и Белгија (Тери Butsen).

Лидерите на трката за Големата награда на Унгарија во различни номинации се претставници на Албион:

• најголем број на победи во земјата - 10;
  • најдобар пилот - Луис Хамилтон - 5 титули;
  • најсилниот тим - Мекларен - првите 11 линии.

Унгарското гран-2016

Минатогодишниот фаза на "Формула 1", се вели во традиција помина на патеката Хунгароринг во викенд Четврти јули. Тој стана 31-та по ред за Унгарија. На трката заминал 22 пилот. Пол-позицијата во согласност со резултатите од квалификациите се Нико Розберг, следната поставени Луис Хамилтон и Даниел Рикардо. Составот на финалниот првите три беше сосема идентични во домот.

Победа во фаза освои Британскиот возач Луис Хамилтон, кој стана петкратен шампион на трката за Големата награда на Унгарија. Овој спортист признава тешко и агресивен стил на возење. Тој верува најпогодни урбани патеки, и во Монте Карло, со многу пресврти и се врти, каде што можат да ги преземат ризик. Во моето детство идол Хамилтон беше познатиот бразилски "волшебник" Аиртон Сена, кој трагично загина во трката за Големата награда на Сан Марино во Имола, поради управување неуспех. Неговиот стил на возење е позајмена од Луис, очигледно, тој беше клучот за успехот на британскиот спорт.

Второто и третото место на подиумот се преземени од страна на Нико Розберг и Даниел Рикардо.

статистика

• Етапна победа беше 48-та во неговата кариера за Луис Хамилтон.
  • Мерцедес тим во 54-ти пат признат како најдобар во "Формула 1" песни.
  • Најбрзиот круг покажа Кими Раиконен со време 1.23.086.
  • Тој беше најагресивни возач да ја врати 8 позиции на почетната страница.
  • Пол Позиција беше за Нико Rosberga во 26 за своите професионални активности.
  • Според резултатите на "Формула" на конкуренцијата (Големата награда на Унгарија) беше квалификувана 21 тркач.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.