Спорт и ФитнесПесна и теренски атлетика

Руски краткометражен играч Елистратов Семен: биографија, спортска кариера, личен живот

Елистратов Семен Андреевич - познат руски краток tracker. Тој е шампион на Олимписките игри, повеќекратен победник на светски и континентални првенства.

Биографија

Елистратов Семен е роден во 1990 година во Уфа. Уште од рана возраст, момчето беше многу активно и се движи, па родителите одлучија да го напишат во спортскиот дел. На почетокот Semyon присуствуваа на часови на taekwondo, но шест месеци подоцна тој привлече внимание на таков спорт како краток пат.

Еден од првите кои го препознаа талентот на еден млад спортист, беше тренерот Андреј Максимов, кој сега е ментор на Елистратов. Беше под негово раководство дека Семинот од обичниот млад навивач се претвори во ѕвезда на светската кратка патека.

И покрај многу тесниот распоред за обука, Елистратов успеа не само да го заврши училиштето добро, туку и да влезе во Институтот за физичка култура за да добие магистерска диплома и тренерска лиценца.

Спортска кариера

Според традицијата на спортското училиште, почетните кратки пејачки ги добиваат првите лизгалки како подарок од познати спортисти. Семинунот го добија од рацете на Јулија Чачина, која во еден момент станала наградувач на Европското првенство. Ова исто така служеше како стимул за Елистратов за напорна обука.

Младиот спортист покажа сензационални резултати за неговата возраст. Во 2003 година, 13-годишниот Елистратов Семен, краток пат за кој во тоа време беше на прво место во неговиот живот, го исполнил стандардот за титулата мајстор за спорт, а на 16 години - дебитирал на етапите на Светското првенство.

По 2007 година, краткиот трамвај во Уфа го освои среброто првенство на Русија во сите околности, тој беше примен во националниот тим. Тоа беше од овој момент и започна со спортска кариера Елистратова. Учествувал на сите меѓународни натпревари. Исто така, 20-годишниот играч на кратки патеки е во рускиот тим за Олимпијадата во Ванкувер, каде што не можеше да се пробие во првите дваесет.

Првите успеси на меѓународните арени дојдоа во Семеон во 2012 година. Тој станува трикратен добитник на Европското првенство на растојание од 1,5 и 3 км, како и во сите околности.

Една година подоцна Елистратов ја надополнува својата колекција на награди со сребрен медал на светското првенство, како и три награди на Европското првенство, меѓу кои беше и златото - за релејната трка.

Олимписката година беше за рускиот спортист во вистинска смисла на златото. Тој станува двократен добитник на Европското првенство, така што домашните игри во Сочи Елистратов Семен дојде во одлична форма. И не залудно - стана олимписки шампион во штафетата, каде што рускиот тим успеа да ги победи главните конкуренти за златни медали - холандскиот тим.

Во 2015 година, Елистратов доби нова титула - стана светски шампион. Покрај тоа, од континенталното првенство, тој донесе шест награди, меѓу кои беше и златото за круната за него.

Во следната сезона Елистратов Семен станува трикратен победник на Европското првенство, како и светски рекордер на растојание од 1000 метри.

Поради молдонијата пронајдена во допинг тестовите, рускиот спортист беше принуден да го прескокне Светското првенство во 2016 година. На 21 април елиминирањето на Елистратов беше повлечено, и тој можеше да продолжи да игра на Светското првенство и на други турнири.