Спорт и ФитнесАтлетика

Светлана Tsarukaeva: спортски достигнувања и биографија

Tsarukaeva Светлана - еден од најпознатите руски кревачи на тегови. Добитник е на бројни меѓународни награди. Редовен учесник и медал на многу турнири и натпревари. Во написот се раскажува за историјата на спортски успех.

раните години

Иднината шампион е роден во текот на зимата на 1987 година. Но девојката не се разликува од своите врсници, но нејзиниот ентузијазам не е исто како и секој друг. девојка Тој стана заинтересирани за кревање. Светлана Tsarukaeva загрижени дека родителите и пријателите не го разбираат нејзината лекциите, и одлучи дека нема да има никој да се каже ништо. Како што знаете, сите тајни станува јасно. Родителите научиле дека девојчето е во слични, и не го спречи тоа. Спортист е изненаден од овој тек на настаните.

Меѓу другото, Светлината се смета за еден од најмногу ветува спортисти во нивната возраст. Веќе во 2002 година, таа го освои првиот златен медал, иако таа беше само петнаесет години. Следната година таа повторно го освои златото во рускиот шампионат. Вреди да се напомене дека тоа беше на натпреварот на младите и младинските нивоа.

кариера возрасни

Во 2006 година, Tsarukaeva Светлана деби на високи натпревари. Во тоа време таа беше само деветнаесет години, но таа успеа да го освои сребрениот медал на Светското првенство во 2006 година. И покрај фактот дека никој не го виде нејзиниот кандидат за медал, рускиот успеа да се докаже на сите спротивното. Многу ги изненади сите Светлана Tsarukaeva. Фотографии и видеа од конкуренцијата покажеме на сите страсти, а радоста на спортистите.

Една година подоцна, таа повторно го освои сребрениот медал на Светското првенство. Во истата година, таа го освои златниот рускиот шампионат возрасни. Светлана во тоа време само дваесет години, и таа е една од најмногу ветува спортисти во земјата.

Во 2008 година, таа го освои златниот медал на рускиот шампионат.

Во следните години, спортист ќе освои неколку награди на светските и европските првенства, но не освои ниту еден златен медал.

Многу е важно во кариерата на младите станува тегови 2011 година.

златни години

Во 2011 година, Светлана Tsarukaeva оди на Светското првенство, што се одржува во главниот град на Франција. Букмејкерите се уверени дека руската ќе се натпреваруваат за подиумот, но шансите дека ќе победи на злато, не беше доволно.

И покрај сè, Tsarukaeva успеа не само да победи на злато, но, исто така, постави светски рекорд во грабне. Таа му се предаде на тежина од 117 килограми. Во прилог на успех на меѓународен турнир таа ја освои главната награда на рускиот шампионат. Турнирот се одржа во Пенза. Па, тоа е вреди да се напомене Европскиот форум на сребро.

Олимпијадата

На нивниот прв олимписки игри таа се врати во 2008 година, во Пекинг. Конкурсот беше неуспех, бидејќи руската не е во можност да дури и се стави крај на вежбање и веднаш се покажа да биде меѓу оние кои ја напуштија турнирот.

Неуспехот обвинета за млади и прекумерна возбуда. Што и да е, таа не се откажат и да продолжи да се подготват за други натпревари.

Четири години подоцна Tsarukaeva лесно да го помине квалификациите и го освои билет за Олимписките игри во Лондон. Од времето кога таа веќе беше сметан за еден од фаворитите на летните игри, бидејќи пред една година, победи на Светското првенство и постави светски рекорд таму.

Од сите девојки се чека за злато, но не успеа да ги исполни очекувањата. Како резултат на тоа, тој го освои сребрениот медал. Дома перформанси оцени како успешна. Сепак, таа се уште верува дека таа може и треба да бидат прикажани на конкуренцијата многу подобар резултат.

Светлана Tsarukaeva: љубовен живот

Личен живот спортисти не се толку богати, како спортска кариера. Девојката ова го припишува на фактот дека тоа е целосно фокусирана на спортот.

И покрај тегови, девојката е голем љубител на литературата. Во многу интервјуа, таа тврди дека сака да чита Balmont поезија.

Како и со сите дами, таа сака цвеќиња и готвење. Светлана не еднаш се каже дека сака да се пече колачи и ги третираат своите сакани.

Најжешките девојка зборува за својата мајка. Спортист во сите интервјуа вели дека е важно, најважната личност во нејзиниот живот. Мајка - човекот кој секогаш ја поддржувала тегови.

Таа не е во брак. Вреди да се напомене дека професионална кариера се доаѓа до крај, што значи дека наскоро Светлана, може да се најде човек кој ќе се поврзат со нивните животи.

награди на државно ниво

Со оглед дека неговата кариера Светлана Tsarukaeva има освоено многу награди на Владата на Руската Федерација не може да не успее да се забележи.

"За заслуги" По враќањето од спортист на Олимписките игри во Лондон тој бил награден со Медал на Редот.

Можете исто така да се напомене дека тоа е мајстор на спортот во кревање.

Краток опис на лицето

Всушност, неверојатен спортист Светлана Tsarukaeva. Биографија девојка е исполнет со многу различни настани, од кои некои се важни победи и навреда порази.

И покрај сè, таа ќе се памети во историјата на Руската тегови како еден од најуспешните спортисти.

Редок случај кога кревка девојка очигледно во можност да се постигне таков височини. Таа спортист поврзува овој успех со натпреварувачки дух во склад.

Таа е една од ретките руски спортисти кои се наградени за најдобра верзија на списанието Светскиот Укине. Овој настан е од 2011 година.

Светлана Tsarukaeva е несомнено еден од најдобрите на тегови во историјата на пост-Советска Русија.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.