Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Furkad Мартен: биографија на француската биатлонец

Furkad Мартен - еден од најдобрите француски biathletes. Олимпискиот шампион во 2014 година. Мартин - помлад брат не помалку надарени биатлонец Симона Furkada.

почетокот на кариерата

Првично, моите родители испрати двајца браќа во делот за хокеј, но, како што беше далеку од дома, тие секогаш не се во можност да ги носат децата таму. Затоа, Симон и Мартин префрлен во делот кантри ски. Со текот на времето, браќата уморни од само трчање наоколу и да се "фрли зад пушка."

Мартен Furkad (види слика. Подолу) е многу добро дојде во спортот. На почетокот на својата дејност се совпаѓа со крајот на кариерата на Рафаел Poiret - легендарниот биатлонец кој одлучил да го напушти скии и да се тренерска работа. Во многу интервјуа, Мартин рече дека Poiret е неговиот идол.

Во текот на првите две години Fourcade ништо посебно. Тој секогаш успеа да влезе во зоната на поени, но победи и медали не беше. Не е чудо што велат дека Биатлон се смета за спорт "возрасни". Достигнувања Норвешка Bjoerndalen на последната Олимпијада само го потврдуваат тоа.

сезона 2009-2010

Furkad Мартен стана познат во 2010 година, кога тој го освои сребрениот медал во масата почетокот на Олимписките игри. После тоа, тој освои три пати во текот на натпреварите во Светскиот куп. Откако во Kontiolahti и двапати во Осло. Ова му е дозволено да се земе во генералниот пласман на петтото место. Неговиот брат беше седми.

сезоната 2010-2011

За Fourcade тоа беше успешна сезона. Тој започна со три хитови во првите 5 во Östersund. Потоа го зеде 2 место во Ruhpolding во сите три трки. За почеток победа маса во Форт Кент и Antholz му е дозволено да се даде јасен фаворит за Светското првенство.

Поради високата брзина и точност Мартин француската репрезентација освои мешана штафета 3. Истиот Fourcade доби сребрен медал во спринт и злато во извршување (и покрај три пенали). Според резултатите од биатлонец сезоната беше на третото место во генералниот пласман на Светското првенство.

сезоната 2011-2012

Пред почетокот на сезоната, Furkad Мартен постави јасна цел - да се земе на 1-ви и 2-то место во рекордно маса на студентот. Оваа задача тој почна да се спроведува веднаш, во првата фаза, победувајќи на трката извршување и индивидуални трка. Дури и пред крајот на сезоната, беше јасно дека спортист зема 1-во место во целокупната Светското првенство. Покрај тоа, Мартин доби мала Кристален глобус во извршување и спринт.

сезона 2012-2013

Тоа беше отворен во шведскиот победа Французинот Ostersund (индивидуални раса). Во спринт, што не беше толку добро - само 10-то место. Но, тогаш Fourcade беше во можност да се победи во извршување. Последователните чекори не беа многу успешни: Французинот не заземаат првото место. Причината за тоа е примено од тоа во Oberhof повреда на рамото.

Недостаток на Svendsen на предолимписките недела во Сочи е дозволено Мартин да победи на две трки од две одржи. Во поединечна конкуренција на 20 километри Fourcade пропушти само еднаш елиминираше 60-втор јазот од лидерот - Binbahera. Како резултат на тоа, предноста на Мартин во финишот беше 7 секунди. Во конкуренција на спринт на 10 километри Французинот не го направи еден лизга и самоуверено го освои првото место, победувајќи вицешампион Евгениј Ustyugov 40 секунди.

Последната фаза на Светското првенство, што се одржува во Ханти-Mansiysk, Французинот стана триумфално. Fourcade победи во трката за спринт, не дозволувајќи им на еден пропуштиме. Во извршување тој не беше во можност да се постигне таков успех. Мартин пропушти на секој чекор, извршување 5 грешки.

И покрај големиот број на успеси, на крајот на 2013 година Fourcade уште има Превземено нејзиниот главен ривал Svendsen на 421 поени, надминувајќи го рекордот за број повикани за поени на сезоната. Исто така биатлонец освои Кристалниот глобус во сите видови на трки.

Олимписките игри 2014

8 февруари Мартен Furkad, фотографија на која е во прилог на статијата, учествуваа во трката за спринт. За жал, тој пропушти на lezhke. Како резултат на тоа, спортист мораше да се спогоди за 5 место.

10 февруари, тој учествувал во извршување, каде што тој немал еднакви. Биатлонец пропушти само еднаш. Покрај тоа, оваа техника на уметничко лизгање Мартин Fourcade беше беспрекорна. Не е изненадувачки, тој беше првиот.

13 февруари Мартин учествуваа во индивидуални трка во комплексот Лора. Повторно, спортист - една грешка и втор златен. 2 место му припадна на тогашниот германски Ерих Мал, една третина - Русите Евгениј Garanichev.

Сите љубители биатлон чекаше жестока борба помеѓу Svendsen и Fourcade. И што се одржа на 18 февруари маса почеток. Дуелот беше многу возбудливо. Да се утврди победникот, судиите мораше да ги видите фото-финишот. Тоа беше 4 Swensen победа на Олимписките игри.

Штафета 4 × 7,5 км постигнува олимписки Биатлон. Мартен Furkad, иако работи во последната фаза, но не може да им помогне на францускиот тим. Како резултат на тоа, таа не се на подиумот.