Спорт и ФитнесСпортови на вода

Рускиот пливач Сергеј Fesikov. Биографија и спортски достигнувања.

Многу истакнати руски спортисти ја бранат честа на нашата земја во разни турнири и натпревари на меѓународно ниво. Во галаксијата на најдобриот дел на еден млад пливач Сергеј Fesikov. За него, за неговиот спортски достигнувања ќе се дискутира во овој член.

Детството иден шампион

Рускиот пливач Сергеј Fesikov роден во Ленинград. Роден 1989/01/21 иден шампион во семејството на спортистите. Неговиот татко (селектор на одбојка Василиј Fesikov) и мајка по раѓањето на неговиот син веднаш одлучи дека, штом детето ќе порасне, ќе му даде на овој спорт. Иако не веднаш да се идентификуваат она што е. Меѓу опциите што се разгледуваат е фудбал, одбојка, пливање. Како резултат на тоа, кога Сергеј беше 6 години, тој беше донесен во базенот. Родителите направил вистинската одлука. Сергеј Fesikov, пливање, за кои стана главна преокупација во животот има постигнато во овој спорт сериозен успех.

На првите успеси на пливач

Основна обука за натпревари и обука Сергеј Fesikov одржа во Јарослав и Обнинск. Паралелно, студирал на Државниот универзитет во Јарослав. ПГ Demidov, кој дипломирал во 2010 година со диплома во "социјален работник".

Неговиот прв сериозен спортски успех е освојувањето на Европската Чемпионшип 2007 меѓу јуниори во градот Антверпен (Белгија). тогаш Сергеј Fesikov освои 3 медали: два златни медали - за пливање и pyatidesyatimetrovku 4x200 метри слободен стил, како и сребрен медал за далечинско индексирање на сто метри.

Спортски достигнувања на познатиот руски пливач

Талентирани спортисти поканети на репрезентацијата на Русија за пливање. Деби извршување на пливач во рускиот тим се одржа во пливање на отворени првенство во g.Parizhe. Руската пливачи - А. телесно Е. Lagunov, С. Fesikov, А. Grechin освои штафетата 4 пливаат до 100 метри слободен стил.

Најдобриот пливач меѓу Русите Fesikov започна во Дебрецен (Унгарија) на Европското првенство во пливање во базен од 25 метри, освојувањето на бронзениот медал во комплекс на 100 метри.

Подоцна, во националниот шампионат, благодарение на победите во 50 индексирање и 50 метри грбно на С. Fesikov доби титулата два пати шампион на Русија.

Неуспешно имаше изведба на руски пливачи, меѓу нив Сергеј Fesikov, на Европското првенство во 2008 година во холандскиот Ајндховен. Рускиот тим штафета беше дисквалификуван поради погрешен старт на еден од нејзините членови. Неуспешно Сергеј освои награда во квалификациите на 100 метри индексирање и 50 метри.

Утеха е најдобар резултат на рускиот квартет: С. Donets, г-дин Фалко, С. Fesikov, Н. Skvortsov, во прелиминарниот загрева на штафетата 4х100 м - 3 мин 36,96 сек, а во финалната фаза од натпреварот, нашите пливачи скрши постави рекорд турнир. пред 5 години, исто така, Русите - 3 мин. 34,25 сек.

Fesikov во националниот тим на земјата учествуваа на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година.

Успешно беше за пливач на Европското првенство во 2009 година во пливање на "краток" вода, каде што го освои "злато" во комбинација реле пливаат во составот на рускиот национален тим и основана во соработка со другите членови на тимот на нов светски рекорд.

Во една фаза на Светското првенство во Берлин, Сергеј Fesikov, пливање е комплекс на 100 метри беше брилијантен, повторно го собори претходниот светски рекорд.

"Плодна" во однос на медали за Сергеј започна во 2014 година. "Голд", го зеде на Купот на Русија во градот Русе.

Одлични резултати покажаа пливач на Светското првенство во "краток" вода. На петтата фаза во Пекинг, Кина, го освои првото место во комплексот на растојание од 100 метри.

Шестата етапа во јапонскиот Токио му донесе два сребрени медали. Auriferous стана седмата етапа на Купот во Сингапур. Пливачот доби највисоката награда во сто метри пливаат индексирање во сложени и во мешано штафета.

Бескрајната серија на натпревари и турнири во животот на рускиот спортист беше радосен настан лично. 16/08/2013 спортист година се оженил со сребрен медал на Олимписките игри во 2012 година, Анастасија Зуева. Во 2014 година Anastasiya Fesikova и Сергеј Fesikov станаа среќни родители. Имаа син.

Владата доделува на спортист

За сериозни атлетски достигнувања и придонес за развојот на руската спортот и физичката култура пливач Сергеј Fesikov тој бил награден со медал "За заслуги за татковината" од втор степен. Тој исто така е мајстор на спортот на Руската Федерација.