Спорт и ФитнесАвтомобилизам

Тежина категории во UFC. UFC шампион во сите категории на тежина. Жените телесната тежина класи во UFC

Во оваа статија, ќе разговараат за телесната тежина класи во UFC, ќе се зборува за луѓето кои беа забележани во оваа област. Ова првенство го привлече вниманието на голем број љубители на боречките вештини, но не секој знае деталите на формирање и организација на борба. Ние ќе се запознае со информации за тоа кои машки и женски телесната тежина класи во UFC, постојат во моментот. Исто така, обрнете посебно внимание на хероите на шампионатот.

Што е UFC?

Да започне на почетокот и да се потсетиме дека кога организацијата UFC се појави во 1993 година, тогаш тоа не е толку поделби по тежина, кои постојат и денес. Тоа е едноставна спортска организација, која се организира првенство за мажи. Правилата на натпреварот беа измешани, но тие се уште остануваат такви. Но, имаше само две категории:

• тешка категорија - за мажи чија тежина е повеќе од 91 килограми;
  • мала тежина - за оние чија тежина е помала од 90 килограми.

Неколку години подоцна, поделбата на под-групи се промени, а има и просечната тежина. Во истата категорија тежина во UFC не престана да мутира. Имаше, исто така супер лесни подгрупа, и до 2001 година, категориите тежина на борци веќе распоредени во пет различни видови:

• висока;
  • светлина;
  • просек;
  • welter;
  • лесно.

Тежина категории во UFC имаат искусни сите овие промени, прв од сите, со цел да бидат во можност да се дистрибуираат оптимално учесниците и да го зголеми влијанието на битките. Тоа е многу повеќе интересно да се види борбата за еднакви кандидати, не се гледа како тешка категорија битка со минијатурни и лесен спортист. Поминаа многу години пред подгрупи повторно беа ревидирани и додаде повеќе светлина, и посебно означени телесната тежина класи во UFC кај жените.

тежината категории

Значи, уште од 2012 година, организацијата има тепачки во десет категории, со две од нив се жени. Учесниците се дистрибуира во согласност со следниве тежина групи:

гиганти

Кога станува збор за оваа подгрупа, вреди да се напомене дека овие телесната тежина класи во UFC се подели во два вида:

• висока;
  • Светлината.

За тешка категорија ги вклучува борци тежина од 90-3, а завршува со сто и дваесет килограми. Англиски име - тешка категорија. Ако борец тежи 84-93 килограми, таа им припаѓа на светлина тешка категорија категорија. Англиски име - светлина тешка категорија.

просечната тежина

Оваа група вклучува:

• Просечна оценка;
  • боксер од полусредна категорија категорија тежина UFC.

Првата подгрупа, на англиски име е средината на тежината, вклучува учесници од тежината на 77-84 килограми. Полесни борци припаѓаат на тежината категоријата welter и мора да тежат најмалку седумдесет килограми, додека максималниот - седумдесет и седум.

лесен

Оваа група на учесници е формирана за учесниците, чија тежина е помеѓу 53 за да се 70 килограми. Се поделени во категории:

• категорија мала тежина UFC;
  • Полу-лесен;
  • најбистар;
  • мува.

За лесна категорија ги вклучува спортисти со тежина од 66-70 килограми. Во светот е познат како мала тежина. Перолесна категорија тежина комбинира UFC борци кои тежат најмалку шеесет и една, а најмногу шеесет и шест килограми. Англиски еквивалент наслов - пердув тежина. Дури и името е јасно дека најлесниот група вклучува мажите со помала тежина, 57-61 килограм. Ние го знаеме името на категоријата, како на тежината Bantam. Последните единица во оваа тежинска група - тоа е најлесниот категорија (или лета тежина) со тежина од учесниците 53-57 килограми.

Жените во UFC

Голем успех за убава половина од светската популација е распределбата на две категории кои се однесуваат конкретно на нив. Тоа беше еден вид на признавање на жените како вистински учесници и достојни кандидати во овој спорт. беа формирани две групи:

• мува.

Најлесната категорија со името на Bantam дебелината кај жените ги обединува жените со тежина 57-61 килограм. А категорија е слама дебелината кај жените, или мува, се однесува на спортистите кои тежат 48-52 килограми.

сегашната шампиони

UFC шампион во сите категории тежина освои нивните наслови во различни времиња и ја бранеше нивното право да носат насловот на различен број на пати. Ние ви обезбеди со листа на сегашните лидери, кои се како во моментот.

• Шампион во тешка категорија - Fabricio Verdum од Бразил. Тој ја освои титулата во текот на летото на 2015 година и никогаш не го бранеше.
  • Светлина тешка категорија шампион - Даниел Korme од САД. Тоа стана во пролетта на 2015 година и веќе еднаш да го заштити правото да се биде прв во оваа категорија.
  • Шампион во средна - Лук Rokhold од САД. Таа ја освои титулата на зимата на 2015 година и се уште не беше никогаш не го потврди.
  • Боксер од полусредна категорија шампион - Roby Loulir од САД. Зима 2014 ја доби титулата и во два наврата ја одбрани титулата на најдобар борец на оваа категорија.
  • Bantamweight шампион - Рафаел DosAndzhus од Бразил. Во пролетта на 2015 година, тој беше најдобар во својата класа по тежина и еднаш застана во одбрана на правото да се нарече така.
  • Перолесна шампион - Ирска Конор Мак Грегор. Тоа стана на зимата на 2015 година, но никогаш не ја одбрани титулата во борба.
  • Bantamweight шампион - Dominick Круз од САД. Неодамна ја освои титулата на зимата 2016 година, така што никогаш не се бореле за одбрана титула.
  • Шампион мува шампион - Димитриос Џонсон од САД. Оваа единица има седум пати поголема од борбата за титулата и секој пат победи, останатите од најдобрите во својата категорија. Тој ја освои титулата за прв пат во есента 2012 година.
  • Како и за женски категорија шампион во bantamweight бил американски Холи Холм во есента 2015 година. Таа никогаш не се бореле за потврда на титулата.
  • Шампион во мува категорија шампион на жените станале Јохан Endzhechik од Полска. Тоа се случи во пролетта на 2015 година, и таа два пати успеа да се бори за правото да се биде најдобар.

Вреди да се напомене дека шампионот во сите категории станува борец кој ќе победи "титулата" борба. Оваа битка се случува пет кола, од кои секоја трае пет минути. Да ја брани титулата, шампионот бори со уште еден фаворит. Ако шампион загуби, титулата оди на победникот. Во спротивен случај, титулата останува со поранешниот фаворит. Исто така постои и концептот на привремен шампион. Тоа е дадено на борец ако актуелниот шампион за долго време не може да се бори за одбрана на титулата (на пример, поради здравствени причини).

истакнати борци

Има луѓе кои не се дел од листата на шампиони во моментот, но тие го оставија светла трага во историјата на UFC. Ние би сакале да се потсетиме на некои од нив.

• Ронда Жан Роуз. Првиот женски шампион во лесна. Тоа се смета за највисоките плати спортист во светот со приходи од повеќе од шест и пол милиони долари годишно.
  • Dzhon Dzhons беше шампион во тешка категорија светлина борци. Осум пати го потврди правото да биде шампион. За жал, проблеми со законот не се даде на спортистот за да се реализира во целост.
  • Андерсон Силва со право се смета за крал на просечна тежина. Десет борби тој има направено за одбрана на титулата.
  • Малку помали битки мораше да се заштити категоријата велтер категорија Senper Џорџ. Многу експерти веруваат дека борец најдобрите во светот.
  • Такви познати имиња како што се Chak Lidel, Дан Хендерсон, Bigi Пан, Артис Тито, Ренди Couture, ме Hyuz и други, ја остави неизбришлива трага во историјата на UFC. И тоа не е целата листа на значајни луѓе во оваа област.

На крајот сакам да додадам дека првенства во организација на UFC, се карактеризира со одлична организација, се смета за престижен и сите борци кои сакаат да стигнат до титулата, барем еднаш во животот. Гледање на ТВ натпревари, дури и на далечина и преку екранот, можете да се чувствуваат посебна атмосфера на настанот. Победата во овој натпревар - тоа е вистинско достигнување бара од луѓето уште од детството, како и имињата на шампиони што знае секој е заинтересиран за боречки вештини.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.