Спорт и ФитнесАтлетика

Украина фигурист Алиса Agafonov: биографија и кариера во спортот

- известная украинская фигуристка, выступающая за сборную Турции. Алиса Agafonov - познат украинскиот skater да игра за Турција. Успешно настапува на светот и континенталните првенства, стана добитник на Зимската Универзијада.

биографски информации

появилась на свет в январе 1991 года в одном из крупнейших украинских городов - Харькове. Алиса Agafonov е роден во јануари 1991 година во една од најголемите украински градови - Харков. Во уметничко лизгање девојка дојде до возраст од шест години, кога doshkolnitsu забележале децата тренери Владимир и Лариса Leonovich Baratz.

По напорниот тренинг за неколку години Agafonov почнуваат да покажуваат добри резултати, а до 10 години успеа да го преземе третото место во јуниорско првенство на Украина.

спортска кариера

Веќе во млада возраст Алиса Agafonov покажа на мраз одлично ниво на уметност. Познатиот кореограф Људмила Filippovna Kurinskova убедени на девојката да се обиде својата рака во мраз танцување, и таа се согласи. Благодарение на своите светли изглед и харизма Алис може да се отвори целосно открива неговиот талент во форма на уметничко лизгање.

Првиот партнер беше украинскиот талентирани спортисти Дмитриј Dun. Овој танц двојка се смета најмногу ветува во Украина. Алис и Дмитриј станаа национални шампиони во нивната возрасна група, учествувал во јуниорскиот светски првенства, како и во финалето на трката за Големата награда на млади.

Во учебната 2009/10 година, двојката се распадна поради серија на неуспешни настапи.

Алиса Agafonov - лизгачката турскиот тим

По пауза со Дмитриј Dunem спортист во потрага по нов партнер. не очень популяризировано, поэтому Алиса уехала в США. За жал, уметничко лизгање во Украина не е многу популаризирана, па Алис отиде во САД. Тука, таа конечно најде нов партнер - лизгачката-sculler Alper Ucar.

Под водство на познатиот руски тренер Наталија Dubova пар служат за Турција, почнува да учествуваат во разни меѓународни натпревари.

и Альпер Учар становятся серебряными призерами зимней Универсиады в Эрзуруме. Во 2011 година, Алиса Агафонова и Алпер Ucar стане сребрен медал на Зимската универзијада во Ерзурум. Три години подоцна, двојката доби својата прва можност да ги презентираат на Турција во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Сочи. И покрај фактот дека дуо-Ucar Agafonov освои на Игрите смирен 22 место, тие се добро се зборува речиси сите експерти во светот.

и Альпер Учар стали вторыми. Една година по отворањето на Олимписките игри во танцување пар на Европското првенство 2014 година е рангирана 12-ти, а на Светското првенство - 16. најуспешен беше настапот на Нестле првенство, каде Алиса Агафонова и Алпер Ucar стана вториот.

Сезона 2015/16 започна со танцување двојка во германскиот турнир Nebelhorn, каде што резултатите од кратка програма заземаат третата позиција, но на крајот стана петтиот. Во октомври, дует со одлични резултати победи во такви престижни турнири како NRW трофеи и Купот Денкова-Stavisky.

Принудени да се преселат во САД

На крајот на 2015 година, бидејќи на еруптираше руско-турскиот конфликт неколку танц Ucar-Agafonov беше принуден да ја напушти територијата на Руската Федерација, каде што тренираше со Александра Zhulina. А ново место на живеење стана Стенфорд во САД, каде што дуото работи со нови наставници - Azhelikoy Krylova и Pasquale Camerlengo.

Со новата програма, пар Алпер Ucar - Алиса Agafonov повторно се најде на 12-то место на континенталниот шампионат во Братислава, со што се повторува својот најдобар резултат. За жал, на настапот на Светското првенство беше катастрофа - танц дуо не успеа да се квалификува за бесплатна програма.

Оваа сезона, на пар почна активно се подготвува за Олимпијадата во 2018 година. Тие учествуваат во фазите на Гран при, покажува многу пристоен резултати. На турнирот во Талин, Естонија на танчери, што претставува Турција, го освои четвртото место, а во конкуренција "Ice ѕвезда" во Минск стана сребрени медали.

Copyright © 2018 mk.delachieve.com. Theme powered by WordPress.