Спорт и ФитнесОтворен Спорт

Podchufarova Олга: атлетски кариера и биографија

Олга Podchufarova, биографија која е опишана во овој член, зголемувањето на ѕвезда на рускиот Биатлон. Мусковит. На возраст од дваесет и една година, Олга стана победник во овој спорт светското првенство.

детството

Podchufarova Олга е родена петти август 1992 година во Москва. Родителите шампион никаква врска со спортот не се. Мама работи како преведувач и водич, и неговиот татко кои работат во областа на компјутерски системи. Тоа беше тој кој учи ќерка крос-кантри скијање. Иако родителите зел нејзината ќерка на други класи - во базен, сала за танц танцување - таа го одбра Биатлон.

Дај му го на ски дел од наставниците препорачливо, како на девојката беше физички многу добро развиена, како и можноста да се види со голо око. Но, за да одат на училиште, била многу далеку. Од Олга беше снимен на сала за танцување.

Страст за спорт и првата победа

Тоа трае осум години. Дури и јас отидов на конкуренцијата. Но, Олга се чинеше дека тоа не беше нејзиниот пат. Затоа, веројатно нема постигнато успех во танц. Кога Podchufarova Олга пресели во деветто одделение, таа стана заинтересирани во Биатлон. Учениците беа испратени на конкурсот и мораше да се подложат на три километри ски патека.

И покрај фактот што ривалските девојки секогаш се на обука, Podchufarova до финишот прво. По оваа победа, таа праша за тренер да го сними во секција. Така беше во спортската училиште "Младината на Москва". Нејзиниот прв тренер беше Јуриј Lelin. Девојка тој беше тренер на овој ден.

формирање

По матурирањето Podchufarova влезе во универзитетот во јавната администрација на "Менаџмент" специјалитет. Во исто време спортист продолжува да се обучуваат. Распоредот е многу тесни се врти, но Олга голема издржливост и дисциплина. И тоа и помага да се справат со нивните студии и спорт.

спортска кариера

Олга Podchufarova, во чија биографија е многу интересен, со почеток на неговата кариера во 2009 година, неколку години подоцна веќе доби злато и сребро на Летните Биатлон Светското првенство. Во 2012 година, доделување на неа свинче банка додаде уште 3 златни медали во трката за спринт, извршување и реле. Светското првенство се одржа во Уфа.

Во 2013 година, слични натпревари Podchufarova Олга беше во можност да се земе на бронза. На повисоко награда што недостигаше само триесет секунди. 2013 беше пресвртна точка во Podchufarova живот. Со Светското првенство, што се одржува во Австрија, Олга донесе три медали - бронза, сребро и злато.

Следуваше Светското првенство, кое се одржа во Сочи. Таа прво врши за рускиот тим. А претходно само помлади формулации. Светското првенство Олга освоил спринтот 58-та. На Светското првенство во Ханти-Mansiysk Podchufarova подобрување на нивните претходни резултат. Таа зеде 26 место во извршување. Во 2014 година, на натпреварот во Holmenkollen Podchufarova Олга освоил спринтот 21-то место. Потоа отидов на Олимписките игри во Сочи. Потоа, во индивидуални трка зеде 49-то место, а конкуренцијата во Östersund дојде единаесетти.

Во следната фаза беше дури и поефикасна. Тоа се 4-то место. Пред пиедесталот што недостигаше само половина секунди. Олга се смета за најдобриот биатлонец. Во 2016 година Podchufarova треба да дејствува во Holmenkollen, на светското првенство. Но, по 65 место во спринтот е отстранета од тренерите на натпреварот.

Причината беше недостатокот на обука спортисти. По исклучувањето на натпревари Олга најави дека тој ќе мисли на транзиција кон авто-тренинг. И во овој случај, возот ќе бидат одвоени од рускиот тим.